2014-02-26ЄЛЕОПОМАЗАННЯ

Вияв близькості Ісуса до хворої і терплячої людини

На загальній аудієнції з Папою Франциском 26 лютого 2014 року


У середу вранці, 26 лютого 2014 року, на площі Святого Петра перед ватиканською базилікою зібралось коло ста тисяч прочан та побожних паломників з усього світу, які прибули до Ватикану, щоб почути повчання Святішого Отця Франциска та отримати від нього Апостольське благословення. На початку своєї промови Папа похвалив присутніх за їхню відвагу, адже на цей день синоптики обіцяли дощ, але це не стало їм на заваді.

Свою катехизу цієї загальної аудієнції з вірними Вселенський Архиєрей присвятив Святому Таїнству Єлеопомазання, яке дозволяє нам відчути співчуття Господа Бога до людини. Папа пригадав, що в минулому це Таїнство називалось «останнім намащенням», оскільки його розуміли як духовну підтримку перед смертю. В Римо-Католицькій Церкві це Таїнство тепер називають «Таїнством намащення хворих», що, на думку Єпископа Риму, допомагає нам дещо розширити наше бачення досвіду хвороби та терпіння, вміщуючи їх у горизонт Божого милосердя.

Святіший Отець зазначив, що усю глибину таїнства Єлеопомазання можемо зауважити у біблійній притчі про доброго самарянина, описаній в десятому розділі Євангелії від Святого Луки. «Кожного разу, як удіяється це Святе Таїнство, Господь Ісус, в особі священика, стає близьким до того, хто терпить і є дуже хворим чи похилим віком», – наголосив Папа Франциск, пригадуючи що добрий самарянин із притчі намастив рани побитого чоловіка олією та вином. Олія пригадує нам той єлей, що його саме для Святого Таїнства Єлеопомазання кожного року посвячує єпископ під час Служби Божої у Великий Четвер. «А вино, натомість, є знаком любові і ласки Христової, що випливають з дару Його життя, відданого за нас, і що виявляються в усьому своєму багатстві у сакраментальному житті Церкви», – підкреслив Папа.

В євангельській притчі також розповідається про те, що самарянин привіз хворого до заїзду і довірив його господареві, заплативши за нього і пообіцявши, що покриє всі інші видатки, які той матиме з цим хворим чоловіком. «Ну, хто ж є цей господар заїзду? Ним є Церква, християнська спільнота, ним є ми, яким кожного дня Господь Ісус довіряє тих, які страждають тілом чи душею, щоб ми могли далі виливати на них, без обмежень, усе Його милосердя та все Його спасіння», – мовив Єпископ Риму.

Далі Вселенський Архиєрей пригадав, що це завдання християнської спільноти щодо терплячих у виразний спосіб підкреслене в Посланні Святого апостола Якова: «Нездужає хтось, між вами? Хай прикличе церковних пресвітерів і хай вони помоляться над ним, помазавши його олією в ім’я Господнє. І молитва віри спасе недужого та й Господь його підніме, і як він гріхи вчинив, вони йому простяться» (Як 5,14-15). Отож, мова йде про практику, яка вже існувала в часах апостолів. Ісус Христос навчив Своїх учнів любові до хворих і терплячих, надаючи їм здатність і завдання далі щедро роздавати в Його ім’я полегшення та мир, через особливу ласку Святого Таїнства Єлеопомазання. Але Папа пригадав, що це Таїнство не повинно уділятись виключно з огляду на бажане оздоровлення, за всяку ціну намагаючись отримати чудо зцілення. Бо найголовнішою є впевненість у близькості Ісуса до хворої і терплячої людини. Святіший Отець зазначив, що кожний, хто має більше, ніж 65 років може просити, щоб йому уділили це Святе Таїнство.

На думку Папи Франциска, часто люди бояться кликати священика до хворого, бо бояться налякати недужого; а також вважають, що такі відвідини прогнозують близьку смерть. Але це зовсім не так! Священик приходить, щоб допомогти хворій чи похилій віком людині, принести їм полегшення. Через це Святе Таїнство приходить Ісус, підбадьорюючи недужого чи похилого віком, даючи йому силу та надію, благословляючи його, прощаючи йому його гріхи. Найбільше підбадьорення, що випливає із цього Святого Таїнства, – це сам факт, що Христос наближається до людини, яка терпить, подаючи їй Свою руку, пригадуючи про те, що ніщо (ні зло, ні смерть) не може розділити її від Господа. На закінчення свого повчання Папа заохотив вірних плекати звичай уділення Святого Таїнства Єлеопомазання, запрошуючи священика до наших важкохворих та похилих віком осіб.

Інформація сайту "Радіо Ватикан"