2012-08-23ВАТИКАН

Царственість Ісуса та Марії виявляється через служіння та любов

Загальна аудієнція з Папою 22 серпня 2012 року

У літургійному календарі латинського обряду 22 серпня припадає літургійний спомин Пречистої Діви Марії Цариці. Цьому Папа Венедикт XVI присвятив своє повчання, виголошене під час загальної аудієнції у середу, 22 серпня 2012 р, що відбулася на внутрішньому подвір’ї літньої резиденції Вселенських Архиєреїв у Кастель Ґандольфо поблизу Риму.

Святіший Отець зазначив, що це свято було встановлене недавно, хоча давнім є його походження та відповідна набожність. Його 1954 року запровадив Папа Пій ХІІ, сказавши при цій нагоді, що Марія є Царицею понад будь-яке інше створіння задля «піднесеності Її душі та з огляду на винятковість отриманих Божих дарів. Вона, – додав він, – не перестає щедро роздавати всі скарби Своєї любові та Своєї турботи за людство». Венедикт XVI пригадав, що під час післясоборової реформи літургійного календаря це свято поставлено на восьмий день після Внебовзяття, щоб підкреслити «тісний зв’язок між царственістю Марії та Її прославою з тілом та душею поруч із Її Сином», як читаємо в Конституції Другого Ватиканського Собору про Церкву: «Марія була взята до небесної слави та піднесена Господом, як Цариця всесвіту, тому що найбільше уподібнилася до Свого Сина».

Саме в цьому, за словами Папи, й полягає суть сьогоднішнього свята: Марія є Царицею, тому що унікальним чином пов’язана з Ісусом, як під час земної мандрівки, так і в небесній славі. Далі Святіший Отець пригадав слова святого Єфрема Сирійського, який стверджував, що царственість Пречистої Діви Марії походить з її Богоматеринства: Вона є Матір’ю Господа, Царя Царів, та вказує нам Ісуса, як дорогу, спасіння та нашу надію.

Але що ж означає сказати, що Марія є Царицею. Чи це лише один з титулів поруч з іншими? «Це наслідок того, що Вона поєднана з Сином, Її перебування у небі, тобто із сопричастя з Богом. Вона бере участь у Божій відповідальності за світ та в Божій любові до світу», – сказав Венедикт XVI, додаючи, що існує популярне бачення царя чи цариці, як особи, що має багатство та владу. Але не такими є царственість Ісуса та Марії.

На прикладі Господа Папа вказав на те, що вона складається з смирення, служіння та любові. «Пригадаймо собі, – сказав він, – що Ісус був проголошений царем на хресті написом, написаним Пилатом: Цар Юдейський». В ці хвилині бачимо, яким Він є Царем: Він «страждає з нами і за нас, полюбивши нас до кінця, і саме так Він управляє, творить істину, любов і справедливість». «Отож, царственість Ісуса немає нічого спільного з тією могутніх на землі. Він є царем, який служить своїм слугам, що Він показав усім Своїм життям», – наголосив Венедикт XVI, додаючи, що це також стосується Пречистої Діви Марії, Яка також є «Царицею в служінні Богові та людству, Царицею любові, Яка живе даруванням Себе Богові, щоб увійти в задум спасіння людини».

Наступним запитанням, на яке Святіший Отець шукав відповідь разом з паломниками, було: яким чином Пречиста Діва Марія здійснює цю царственість, що полягає у служінні любові. «Чуваючи над нами, Своїми дітьми, дітьми, що звертаються до Неї в молитві, щоб подякувати чи просити Материнського заступництва та небесної допомоги, чи то загубивши дорогу, чи пригноблені болем чи тривогою в сумних та неспокійних мінливостях життя», – сказав Венедикт XVI, додаючи, що в спокійних чи в темних хвилинах життя ми звертаємося до Неї, ввіряючись Її заступництву, тому що «Вона може випросити у Свого Сина благодать і милосердя, необхідні для нашого паломництва шляхами світу». Протягом століть Пречисту Діву Марію називали Царицею Неба, свідченням цього є найдавніші молитви, які, за словами Папи, допомагають нам зрозуміти, що Вона, будучи поряд зі Своїм Сином у небі, є також завжди з нами, в подіях щоденного життя, а титул «Цариця» у цьому контексті вказує на довіру, радість та любов.

«Дорогі друзі, – сказав на завершення Венедикт XVI, – Марійська набожність є важливим елементом духовного життя. Нехай в наших молитвах не забракне звернень до Неї. Марія ж не забариться заступатися за нас перед Своїм Сином. Споглядаймо на Неї, наслідуймо Її віру, повну готовність до Божого задуму любові, великодушне прийняття Ісуса. Вчімося від Марії жити. Пречиста Діва Маріє є Царицею Неба, близькою до Бога, але також – Матір’ю, близькою до кожного з нас, Яка нас любить та вислуховує наш голос», – зазначив Папа.

 Інформація "Радіо Ватикан"