2012-03-14ВАТИКАН

Вчитися молитися від Пречистої Діви Марії

На загальній аудієнції з Папою Венедиктом XVI 14 березня 2012 року

«Як знаємо, святий Лука вручив нам одну з чотирьох Євангелій, присвячену земному життю Ісуса, але також залишив нам те, що було названо першою книгою про історію Церкви, тобто – Діяння Апостолів. В обидвох цих книгах одним з часто згадуваних елементів є молитва, починаючи від Ісусової до молитви Марії, учнів, жінок та християнської громади», – сказав Папа Венедикт XVI на початку загальної аудієнції, яка у середу, 14 березня 2012 р., відбулася на площі Святого Петра у Ватикані. Пригадаємо, що Святіший Отець протягом вже довшого періоду свої повчання з нагоди щосередових зустрічей з вірними присвячує темі християнської молитви. Після представлення прикладів зі Старого Завіту та молитви Ісуса, сьогоднішньою катехизою він розпочав роздуми над цією темою у світлі Діянь Апостолів та Послань святого Павла.

Як зауважив Венедикт XVI, вже на самому початку Діянь Апостолів бачимо молитовну присутність Пресвятої Богородиці, Яка і сьогодні є прикладом того, що потрібно завжди молитися, а не лише у хвилинах потреби. Без присутності Пречистої Діви Марії не можемо говорити про Церкву, наголосив Святіший Отець, вказуючи на те, що згадка про Її перебування з апостолами після Вознесіння не є просто історичною згадкою: «Якщо без П’ятидесятниці не існує Церкви, то також немає П’ятидесятниці без Матері Ісуса, тому що Вона в унікальний спосіб пережила те, що Церква щодня досвідчує завдяки діянню Святого Духа».

Папа пригадав, що Другий Ватиканський Собор особливо підкреслював цей зв’язок між спільною молитвою Діви Марії з апостолами та початком Церкви. «Вшановувати Матір Ісуса у Церкві, отже, – сказав він, – означає навчитися від Неї бути спільнотою, яка молиться: ось одна з найсуттєвіших характеристик першого опису християнської громади, запропонованого Діяннями Апостолів». Святіший Отець зазначив, що дуже часто молитва є викликана труднощами, особистими проблемами, які спонукають нас звертатися до Господа Бога, щоб знайти світло, розраду та допомогу. В той же час, Пресвята Богородиця, за його словами, заохочує нас відкривати різні виміри молитви, «звертатися до Бога не лише в потребі і не лише просячи за себе самих».

«Дорогі друзі, людське життя проходить різними етапами, часто трудними і зобов’язуючими, які вимагають невідкладних рішень, зречень та жертовності» , – сказав наприкінці Венедикт XVI, додаючи, що й Ісусова Мати брала участь у вирішальних хвилинах нашого спасіння, на які вміла відповісти з повною готовністю, яка була «плодом глибокого зв’язку з Богом, визрілого у наполегливій та стійкій молитві». Спаситель доручив Їй материнство над цілою Церквою, і Вона здійснює його до кінця світу, зазначив Папа, закликаючи присутніх ввірити Її заступництву кожен етап свого життя.