2008-07-08ЦЕРКВА

Проповідь Йоахима кардинала Майснера, архієпископа Кьольнського в Ужгородському кафедральному соборі

„Дорогий єпископе, дорогі брати і сестри, дорогі брати-священики!

Я бачу Вас сьогодні вперше. Але у мене складається враження, що ми знаємо один одного вже давно. Ми в Україні всі стали дітьми Божими. Що б я Вам сказав, якби міг говорити Вашою рідною мовою? Але, слава Богу, маємо перекладача, який перекаже мої слова на Вашу рідну мову. Євангеліє каже нам сьогодні, що ми не повинні служити двом панам. Якби ми так робили, людина б роздвоїлася, вона би стала шизофреніком.

Я прожив сорок років при комунізмі в НДР. Завжди була небезпека, що людина служить комунізму і Богові. Це внутрішньо ділило людину і робило її шизофреніком. Ще пророк Ілля казав: чому ви тримаєтеся двох сторін? Господь хоче, за Своєю подобою і образом, щоб ми були зовнішньо і внутрішньо єдині, єдиним цілим. Великим даром Святого Духа є вибір Ісуса Христа. Хто лишається нерішучим, хто не робить вибору, за того роблять вибір інші, приймають рішення інші. Одне слово із заповіту є ціле: ти повинен Господу служити всім тілом, всією душею і всіма силами.

Сьогодні маємо двох дияконів, яких буде висвячено на священиків. Пригадую, коли мене висвятили на священика 47 років тому, одна маленька дівчинка мені прочитала такий гарний віршик: „Якщо ти хочеш життя темне і половинчасте, тоді стань священиком наполовину, якщо ти хочеш мати життя світле і повне, тоді стань священиком в цілому, повністю”.

Якщо твоє серце буде поділено, воно буде віддано праху. Бог не хоче половини нашого серця. Він хоче ціле наше серце. Це стосується також наших сімей, щоб вони були цілими. Я знаю одну ікону у вашій духовній традиції. Вона показує Бога-Отця, потім Святого Духа в символі голуба, а під ним стоїть Ісус — маленький хлопчик. Вертикально написані слова „Трійця нестворена”. Біля Ісуса стоїть Марія і Йосиф. У горизонтальній лінії знаходяться слова – сповнена свята трійця. Це є сім’я. Сім’я — це найвиразніший земний образ Святої Трійці. Тому священик — то святе, сім’я — свята. І тому Церква є великою сім’єю.
Хоч я приїхав із Кельна, з Німеччини, проте не відчуваюся чужим. Ви є мої брати і мої сестри. Тому ми повинні, як у сім’ї, триматися разом. А тим, що ми маємо, хочемо і з вами поділитися.
Я прошу вас: тим, що ви маєте, діліться з нами! Діліться з нами вашою глибокою вірою, діліться з нами вашою великою любов’ю до Церкви.

За всі ці три дні я всюди брав участь у святкуванні Літургії. Всюди церкви були замалі. Цього я побажав собі для німецької вітчизни. У нас церкви завеликі, а віруючих — замало. А у вас — навпаки: церкви замалі, зате так багато людей, які живуть за вірою.

Я обіцяю вам: діліться з нами, а ми будемо ділитися з вами, щоб через обмін наших дарів було відбудоване Тіло Христа, що є нашою Церквою.

Амінь”.