2008-01-20ПАЛОМНИЦТВО

Закарпатських паломників у Ватикані вітав Святіший Отець Бенедикт XVI

З 11 по 16 січня 2008 року відбулося п’яте паломництво вірників Мукачівської єпархії на чолі з Преосвященним владикою Міланом до Риму та Ватикану.


Свою подорож вони ропочали з відвідин 12 січня храму св. Марка у Венеції, а ввечері того ж дня паломники прибули до української парафії св. Сергія і Вакха у Римі, де й замешкали. 13 січня відвідали Собор Святого апостола Петра, який побудований на місці мученицької смерті і поховання Верховного апостола Петра. Там помолилися біля мощів святого священномученика Йосафата, полоцького архієпископа. Відвідали також крипту, де поховані деякі з римський вселенський архієреїв, і помолилися біля мощів святого апостола Петра та на могилі слуги Божого Святішого отця Йоана Павла ІІ. Після цього закарпатці зробили екскурсію пам’ятками античного Риму. Ввечері відслужили Святу Літургію в храмі Святих Сергія і Вакха.


На свято Обрізанія Господа нашого Ісуса Христа та празник св. Василія Великого, 14 січня, паломники відвідали Римський Колізей, де в перші три століття історії християнства жорстоко вбивали християн, помолилися у базиліці Святого Папи Климентія (тут спочивають мощі цього Святого Папи, який помер у засланні в Криму, а його мощі до Риму перенесли св. Кирил і Мефодій, а також тут знаходяться мощі св. Кирила, який помер у Римі 869 року). Опісля закарпатці на колінах пройшли 28 сходами, якими вели Христа до Пилата (пізніше ці сходи були перевезені з Єрусалиму до Риму), та помолилися біля Нерукотворної ікони Христа, яка зберігається в колишній приватній каплиці пап на Лютеранському пагорбі. Також відвідали Базиліку Святого Йоанна Хрестителя на Латерані, яка по сьогодні вважається Кафедральним собором єпископа Риму, хоча папи після 70-річного полону в Авіньоні у Франції перенесли 1379 року свою резиденцію на Ватиканський пагорб.


Того ж дня паломники взяли участь в Архієрейській Літургії в базиліці Санта Марія Маджіоре, будівництво якої ропочав в честь Пресвятої Богородиці папа Лібелій у 352 році. Ця базиліка дуже близька нашому народу, тому що в ній у 867 році Папа Адріан ІІ затвердив користування для слов’ян книг старослов’янською мовою, в той час коли дозволялося проводити Богослужіння тільки на єврейській, грецький та латинській мовах. Після Літургії відвідали ще колегію Руссікум, в якій наш Блаженний священномученик Теодор Ромжа проживав підчас своїх студій у Римі та храм Святого Антонія пустовника, у якому наш Блаженний 25 грудня 1935 році прийняв дияконські, а 25 грудня 1936 року ієрейські свячення. Зараз у цьому храмі знаходиться частина мощів із черепа нашого Блаженного.


15 січня відвідали ватиканські музеї, де зберігаються історичні експонати цілої історії людства, а також Сикстинську каплицю, розписану майстром Ренесансу Мікеланджело. Опісля побували у базіліці Святого Павла за мурами, яка побудована над могилою святого апостола народів. Ввечері брали участь у Святій Літургії в українській парафії св. Сергія і Вакха.


16 січня після ранкової Святої Літургії вирушили до Аудиторії Павла VI у Ватикані, де брали участь у загальній аудієнції зі Святішим Отцем Бенедиктом XVI. Святіший Отець в своїй катехезі звернув увагу на роль Святого Августина у житті Церкви. Опісля Святіший Отець поздоровив всі зібрані в аудиторії групи. До паломників з нашої єпархії звернувся словами: „Сердечно вітаю паломників Мукачівської греко-католицької єпархії з їх єпископом Преосвященним владикою Міланом Шашіком. Дякую, що ви прийшли помолитися на могилах святих апостолів і дякувати за 60 років від смерті Блаженного священномученика Теодора Ромжі. Будьте завжди вірні єдності Святої Церкви Божої, за яку Блаженний Теодор поклав життя.” Після аудієнції наші паломники відвідали ще храм св. Софії, звідки вирушили в дорогу додому.


Щира подяка Преосвященному владиці Мілану та всім, хто приклав свої зусилля до організації цього паломництва, з якого у пам’яті кожного учасника, напевно, залишаться найкращі духовні враження.

 
Учасник паломництва