2014-06-29ПРОПОВІДЬ

"Не можете мати в своєму серці двох престолів: один для Бога, один для диявола"

Проповідь Його Блаженства кардинала Юзефа Томка на 3-тю Неділю після П’ятидесятниці, виголошена у кафедральному соборі в Ужгороді 29 червня 2014 року Божого

Про Божественне Провидіння

Сьогодні ми живемо у важких часах. Багато людей не мають праці. А ті, котрі працюють, нерідко змушені задовольнитися низьким рівнем заробітної плати. Іноді цього ледве вистачає для того, щоб прогодувати сім᾿ю. Багато людей змушені шукати роботу навіть в іншій країні та жити там декілька місяців і навіть більше, далеко від своєї родини.

Багато людей важко переносять таку ситуацію, але пам᾿ятають, що було й гірше, і хоча прогрес на краще є дуже повільний, та все таки він є. Вони не втрачають надії і борються з життям. Надія є важливою, це є важливе слово й важливий факт.

Проте є й такі люди, котрих ситуація іноді приводить до недовіри в майбутнє, або навіть безпосередньо до відчаю. Деякі перебільшують свою турботу про майбутнє: що будемо їсти, або в що ми одягнемося післязавтра? Вони хотіли б мати все відразу і з заздрістю дивляться на тих, яким ведеться краще. Деякі свій смуток та гіркоту життя хотіли би втопити в алкоголі, але цим тільки шкодять собі, своїй сім᾿ї, а часто й свому здоров᾿ю. Вони живуть в постійній метушні, нервозності, а також в гнівливості. Як має поводити себе віруюча людина у важких часах? Як зміцнити свою надію? Де шукати підтримку? І де знайти помилку, яка може бути, та як її видалити?

Відповідь дає нам Ісус Христос

Він, як Господь і милосердний Бог, також знав такі ситуації з власного досвіду, коли "він ходив і робив добре" по бідній країні; причому, як всезнаючий Бог і чоловік, який любить людей, Він навіть зараз знає їх реальність.

Він нам показує зокрема те, щоб ми мали правильне ставлення до життя. Таким чином, щоб ми дивилися на життя чистим поглядом. Маємо так зосередити своє життя, щоб не забути за Бога. Тому що без Бога наше життя йде неправильним шляхом. "Коли ж у тебе око лихе, то й все тіло твоє буде темним", - попереджає Ісус. А потім Він ще ближче пояснює, що в нашому житті ми повинні заняти правильну позицію, вибрати свій шлях. Ми знаходимося в розпалі боротьби між добром та злом, між двома майстрами, між паном добра та "мамоною". Мамона в арамійській мові, яку використав Ісус Христос, означає майно, гроші, прибуток. Вона тут знову є представлена як тиран, що поневолює людину. Ісус попереджає нас, що надмірна жадоба багатства приводить нас до стану рабства, ми забуваємо про Бога. Господь попереджає нас: "не можете служити Богу і мамоні". Не можете мати в своєму серці двох престолів: один для Бога, один для диявола. Ви не можете дати засліпити своє око такою темрявою: "Коли ж у тебе буде око лихе, то і все тіло твоє буде темне".

Тому ми не можемо поневолити себе надмірною заклопотаністю, що вже межує з панікою в страсі перед майбутнім. Наш Господь каже буквально наступне: "Не журіться вашим життям, що вам їсти або пити, ані тілом вашим? в що зодягнутися". А потім Він дає нам відповідь на те, чому ми не маємо перейматися в піклуванні: "Бо Отець ваш небесний знає, що вам все це потрібно".

Не маємо втрачати надію на Бога

Коли твій батько або мати знали те, чого вам потрібно, то це приносило вам спокій. Ви знали що, якщо ви їх про щось попросите, то дістанете. Але, ані вони не завжди мають те, чого просять у них, або в чому мають потребу їхні діти. Також їх любов до дітей може бути обмежена. Та у Бога все інакше. Він нас любить будучи Господом неба і землі. Він заслуговує на нашу повну довіру в тому, що виконає наші прохання, які є відповідні з Його волею і Його планами щодо нас, своїх дітей. Він заслуговує повної нашої довіри.

Які аргументи дає нам Господь для того, щоб ми мали довіру до Бога та Його догляду за кожним з нас?

"Погляньте на птаство небесне, що не сіють і не жнуть, ані не збирають в засіки; та Отець небесний годує їх. Чи ви не набагато більші ніж вони?" Людина є найвищим сотворінням Бога-Творця й тому є для Нього набагато більшою, ніж птахи та вся природа. В Євангелії Ісус додає дуже реалістичне нагадування для тих, хто занадто піклується про себе: "Хто з вас, піклуючись, може додати собі зросту хоч на один лікоть у вашому житті?" Іншими словами, своїми страхами про майбутнє ми собі не допоможемо. Крім того, ми знаємо з досвіду про те, що всі труднощі, яких ми побоювалися, не ставалися, або ж насправді були меншими та більш терпимими, ніж ми собі уявляли. Потім ми все сказали, що ми надаремно і зайво мучилися.

Другий аргумент для нашої довіри до Бога Ісус бере від природи, показуючи те, як Бог піклується про польові лілеї, квіти що ростуть в повній красі. Таким чином, Бог піклується про гарний одяг польових квітів та про траву, яка завтра висохне й буде спалена. Чи ж не буде Він більше дбати про людину, яка є найдосконалішою в сотвореному світі?

Що Бог чекає від людини?

Таким чином, чи людина зовсім не повинна дбати про свої життєві потреби та про одяг для себе і своєї сім᾿ї ? Ісус Христос зовсім це не говорить, це не є сенс Його слів в Євангелії. Він не закликає нас до бездіяльності, а закликає тільки до того, щоб ми не наповнили наші серця та розум перебільшеною турботою про матеріальні блага. Надмірне прагнення до багатства відволікає наше думання про Бога.
Христос закликає нас, щоб ми мали міцну впевненість в Боже провидіння: "Отець ваш небесний знає, що все це вам потрібно". Що тоді нам робити? Його відповідь є простою: "Шукайте найперше Царства Божого та Його правди, а це все додасться вам". Отож, не забувайте про Бога, будьте впевнені в Його провидінні, звертайте більше уваги та піклування на духовне благополуччя своє та своїх дітей. Не вирішуйте всі ваші проблеми відразу. Виконуйте свій щоденний обов᾿язок і довірьтесь Божій волі.

Слова Євангелії є словами потіхи й миру для всього світу і є проти всякого занепокоєння. "Отож, не журіться завтрашнім днем; завтрашній день турбуватиметься сам про себе. Доволі дневі його лиха". Наша відповідь на ці слова - це не сліпа надія на якусь "долю", але це довіра в Боже провидіння, яке керує долею націй, сімей та поодиноких людей. Ми віримо в Боже милосердя.

Нехай нашою щоденною молитвою буде такий заклик: "Ісусе, я вірую в Тебе".