Останні статті з цієї рубрики

2007-11-10 • УРОЧИСТОСТІ

60-річчя мученицької смерті Блаженного Теодора Ромжі (1911–1947)

Мукачівська єпархія відзначила ювілей тижневим святкуванням

 

У 2007 році Мукачівська греко-католицька єпархія відзначає 60 років з дня мученицької смерті блаженного Теодора Ромжі (1911–1947) – нашого єпископа, якого папа Йоан Павло ІІ беатифікував 27 червня 2001 року у Львові під час Служби Божої.
1-го листопада 1947 року його отруїли в лікарні м. Мукачева. Туди блаженний Теодор потрапив після замаху на його життя, заздалегідь спланованого НКВС. Замах стався біля села Іванівці, коли єпископ повертався додому після освячення храму в селі Лавки. Владику Теодора було перевезено до лікарні та прооперо

вано, але підіслана НКВС "санітарка" завершила справу його зухвалого вбивства. В комуністичні часи мученицька смерть єпископа Теодора Ромжі стала символом опору радянській владі. Він рішуче відстоював єдність із Католицькою Церквою, коли комуністи вимагали від греко-католицьких священиків переходу до православ’я. Владика Теодор закликав духовенство та вірних до вірності Апостольському Престолові, тим самим перешкоджаючи ліквідації Греко-Католицької Церкви. Це було більш ніж серйозною причиною для найвищих владних інстанцій прийняти рішення про насильне усунення владики. Єпископа Ромжу було отруєно 1 листопада 1947 року, і цей день став Днем пам’яті блаженного, який сьогодні є покровителем Мукачівської єпархії.


Цього року на тижневе святкування ювілею приїхало багато поважних гостей, серед яких:

Високопреосвященний архієпископ Іван Юркович, Апостольський нунцій в Україні,

Високопреосвященний Васить Шотт, митрополит Візантійської католицької Церкви в США, архієпископ Пітсбурзький (США),

Високопреосвященний Ігор Возняк, архієпископ Львівський,

Преосвященний Джон Кудрік, єпископ Пармський (США),

Преосвященний Віліам Скурла, єпископ Ван Найський(США),

Преосвященний Джон Пажак, єпископ єпархії святих Кирила іМефодія в Торонто (Канада),

Преосвященний Ян Баб’як, єпископ Пряшівський (Словаччина),

Преосвященний Мілан Хаутур, Апостольський екзарх Кошицький (Словаччина),

Преосвященний Юрій Джуджар, Апостольський екзарх для католиків візантійського обряду в Сербії та Чорногорії,

Преосвященний Ладислав Гучко, Апостольский екзарх для католиків візантійського обряду в Чехії,

Преосвященний Євген Кочіш, помічний єпископ-емерит Празького екзархату (Чехія),

Преосвященний Сілард Керестеш, єпископ Гайдудорозький (Угорщина),

Преосвященний Юліан Вороновський, єпископ Самбірсько-Дрогобицький,

Преосвященний Володимир Війтишин, єпископ Іванофранківський.


• Святкові заходи розпочалися у неділю Христа Царя, 28 жовтня, у селі Іванівці, де 60-років тому було здійснено замах на життя блаженного священномученика Теодора. Біля статуї Божої Матері найменші вірники села привітали високих гостей за народним звичаєм хлібом і сіллю. Процесія, на чолі якої несли ікону блаженного священномученика пройшла хресним ходом від центру села Іванівці до пам’ятника блаженному Теодорові на місці замаху поблизу села. До речі, ця ікона від 1 листопада минулого року перебуває в паломництві. Її з нагоди урочистостей привезли з Міжгірського деканату.
Після хресного ходу розпочалася Архієрейська Служба Божа, яку очолив владика Мілан Шашік, Апостольський адміністратор Мукачівської греко-католицької єпархії. Проповідь виголосив владика Мілан Хаутур, Апостольсикий екзарх Кошицький. Наприкінці Служби Божої з поздоровчим словом до вірників звернувся Його Високопреосвященство Апостольський нунцій в Україні та уділив присутнім апостольське благословіння. Разом з єпископами співслужили багато священиків. У Літургії вяли участь майже 5 тисяч вірників. Фотографії з цієї події можна проглянути у розділі "Фотогалерея".
Пообіді єпископи відвідали Мукачівський замок, де мали змогу помолилися в екуменічній каплиці. А ввечері на честь поважних гостей в Успенському соборі Мукачева відбувся концерт хору хлопчиків та юнаків Мукачівської хорової школи. Тут звучала духовна музика українських авторів.

• У понеділок, 29 жовтня, святковий день розпочався Архієрейською Службою Божою в новозбудованому храмі Перенесення мощей Блаженного священномученика Теодора в Духовній академії Ужгорода, яку очолив та виголосив проповідь владика Джон Кудрик з Парми. Фотографії з Богослужіння розміщені у розділі "Фотогалерея". Після Літургії владика Віліам Скурла освятив пам’ятну дошку благодійникам семінарії. Також трьом аудиторіям були присвоєні імена добродіїв семінарії: владики Михайла Дудика, отця-професора Герхарда Фітькау та отця Павла Фірцака. Фотографії з освячення можна проглянути у розділі "Фотогалерея".
Того ж дня в семінарській аудиторії кандидат мистецтвознавства п. Михайло Приймич мав лекцію про іконостаси періоду єпископату Андрія Бачинського. Владики отримали в подарунок від автора його нову книжку, присвячену сакральним різьбарським витворам „Перед лицем Твоїм”.
Пообіді владика Мілан зробив ескурсію поважним гостям по церквах та капличках Ужгорода, переважно тих, що знаходться на стадії будівництва чи збудовані нещодавно. Вони відвідали каплицю Маріяповчанської Божої Матері поблизу озера (тут також будується монастир братів францисканців, котрі є духовними опікунами цієї парафії), Святотроїцьку парафію по вул. Богомольців, де будується церква (Владики мали змогу побачити на власні очі ангар, в якому моляться вірники цієї парафії, а також пасторальний центр, де працюють брати-селезіанці), парафію Божого Милосердя по вулиці Щедріна, де є тимчасова каплиця і будується церква, новозбудовану церкву святого Михаїла по вул. Докучаєва (Дуже сподобалася владикам, хоч у храмі нема ще внутрішього оздоблення і встановлено лише тимчасовий іконостас), парафію святого Юрія на Червениці (Діє тимчасова каплиця і будується нова церква). Гості побували також на Цегольні поблизу старої Преображенської церкви у капличці Лучкая, де вірники понад 18 років моляться надворі. Як поінформував настоятель парафії о. Василь, тут щодня відвідують Служби Божі 10-15 осіб, а щонеділі приходять майже 200 вірників. Останньою владики відвідали парафію в мікрорайоні Шахта: долішню церкву Всіх святих, в якій вже правляться Служби Божі понад 2 роки та незавершену горішню святого Йосафата.

• У вівторок, 30 жовтня, єпископи були запрошені на прийом до обласної державної адміністрації. Зустрічали гостей голова Закарпатської ОДА п. Олег Гаваші та голова обласної ради п. Михайло Кічковський. На зустрічі владиці Мілану вручили орден „За заслуги” ІІІ ступеня, який Президент України присвоїв владиці 17 вересня цього року за багатолітню плідну церковну, благодійну і милосердницьку діяльність.
Пообіді єпископи вирушили до Мукачева. Після попередньої домовленості з владикою Агапітом, єпископом Мукачівсько-Ужгородським УПЦ, владики, священики та семінаристи (близько 30 осіб) отримали можливість відвідати Мукачівський Святомиколаївський монастир на Чернечій горі. Супроводжували їх ігумен монастиря Преподобний о. Василій з монахом Мартиріаном. Їм показали старовину церкву, потім на могилі о. Мефодія Кралицького (ЧСВВ) присутні відслужили панахиду за спочилих там наших монахів і єпископів. Фотографії з цієї події можна проглянути у розділі "Фотогалерея".
О 16.00 владика Мілан освятив пам’ятну дошку блаженному Теодорові, встановлену на стіні Мукачівської міської лікарні, адже саме тут 1 листопада 1947 року його було вбито. На освяченні були присутні також представники місцевої влади, численний медперсонал. Фотографії з освячення можна проглянути у розділі "Фотогалерея".
Завершився день велелюдною Архірейською Службою Божою в Успенському Соборі Мукачева, яку очолив владика Ян Баб’як. Проповідь виголосив владика Мілан Шашік. Фотографії із святкової Літургії розміщені у розділі "Фотогалерея".

• В середу вранці, 31 жовтня, у Хрестовоздвиженському кафедральному соборі м. Ужгорода відбулася Архієрейська Служба Божа, яку очолив і виголосив проповідь владика Юрій Джуджар. Згодом у семінарії професор Яків Кулич, SJ з Риму виголосив цікаву доповідь про церковну архітектуру Закарпаття. Того ж дня гості відвідали Ужгородський замок – колишню семінарію Мукачівської єпархії, а нині обласний краєзнавчий музей. Після чого оглянули повернуту частину єпископської резиденції: каплицю та відремонтовані приміщення.
О 18.00 розпочалася святкова Велика Вечірня з Літією з нагоди свята священномученика Теодора, в якій взяли участь усі єпископи, велика кількість священиків та вірників.

• Урочистості з нагоди Дня пам’яті блаженного Теодора 1 листопада розпочалися вранці святковою процесією з резиденції до Хрестовоздвиженського кафедрального собору. Потім на його честь у соборі відбулася святкова Архієрейська Служба Божа, в якій взяли участь 12 єпископів і 70 священиків, багато вірників, у тому числі понад 20 паломників з Каліфорнії (США). Службу Божу очолив та виголосив проповідь Високопреосвященний митрополит Василь, архієпископ Пітсбурзький. Після Літургії присутні заспівали молитву за Святішого Отця, Многолітствіє єпископам, отцям духовним, гостям та вірникам.
Опісля хресним ходом процесія перейшла від собору до входу крипти. Тут розпочалася панахида за упокій імператриці Марії Терезії та всіх спочилих добродіїв Мукачівської єпархії. Очолив панахиду владика Євген Кочіш із Праги.
Також у четвер було освячено пам’ятник репресованому духовенству Мукачівської єпархії. На восьми гранітних дошках увіковічнено 129 імен людей, котрі за вірність Христу і Його Церкві були засуджені радянським режимом разом майже на 2500 років. Автор меморіалу – скульптор п. Василь Роман. Фотографії із святкової Літургії та освячення меморіалу розміщені у розділі "Фотогалерея".
Пообіді владики разом із паломниками з США відвідали Малоберезнянський Святомиколаївський монастир отців-василіан та церкву Зішестя Святого Духа. Там відслужили панахиду на цвинтарі монастиря, де крім монахів-василіан спочиває єпископ Георгій-Гавриїл Блажовський, котрий помер 1742 року. Панахиду очолив єпископ Ладислав Лучко, Апостольський екзарх з Чехії. Фотографії з цих відвідин можна переглянути у розділі "Фотогалерея".

• У п’ятницю, 2 листопада, в стінах Ужгородської духовної академії ім. Блаженного священномученика Теодора Ромжі розпочалася дводенна міжнародна науково-практична конференція „Репресована Церква: доля греко-католицьких та інших релігійних спільнот після встановлення комуністичного режиму на Закарпатті”. Після відкриття пройшов перший сесійний день на тему „Держава, церква і сусупільство: греко-католики Закарпаття в умовах комуністичного режиму”. Прозвучали доповіді декана історичного факльтету УжНУ п. Володимира Фенича про долі греко-католиків після „возз’єднання” Закарпаття з Україною, отця Даниїла Бендаса про приклад мучеництва владики Теодора Ромжі, отця Ласла Пушкаша про процес беатифікації мучеників нашої єпархії, отця Христофора Дзюгера із США, котрий розповів про життя греко-католицьких спільнот після встановлення комуністичних режимів у країнах Центрально-Східної Європи.

• У суботу, 3 листопада, другий сесійний день науково-практичної конференції мав тему „Держава, церква, суспільство: релігійне життя та міжконфесійні стосунки на Закарпатті в умовах православної „більшості”. Йшлося і про ліквідацію монастирів ЧСВВ та долю монахів-василіан на Закарпатті після 1945 року (п. Віктор Кічера), про обмеження діяльності православного духовенства краю у радянський період (п. Юрій Данилець), про Римо-Католицьку Церкву на Закарпатті в умовах радянського панування (п. Олександр Йонаш) і про репресії радянського режиму щодо Ради Церков євангельських християн-баптистів у 1960-70-і роки (п. Оксана Лешко).
По завершенні сесійної програми відбувся круглий стіл на тему „Спільне і відмінне в церковно-богословській спадщині греко-католицьких спільнот, що походять від Ужгородської унії”.

• Завершилися святкування 60-ї річниці мученицької смерті блаженного Теодора Ромжі у неділю, 4 листопада, Архієрейською Службою Божою в Хрестовоздвиженському кафедральному соборі, яку відправили владики Джон Пажак та Віліам Скурла разом з великою кількістю священиків-гостей з Німеччини, Італії, США та інших країн. Проповідь виголосив отець-протосинкел Тарас Ловска, ректор Ужгородської духовної академії ім. Блаженного Теодора.

Вл. інф.